Kasacja pojazdów od A do Z
Kasacja pojazdu to proces, w trakcie którego samochód zostaje zutylizowany i sprzedany w postaci złomu. Kasacja jest opłacalna w przypadku aut powypadkowych i starych, które nie nadają się do dalszej eksploatacji. Jak wygląda proces kasacji samochodu? Jakie formalności są wymagane? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym dowiesz się najważniejszych informacji o kasacji pojazdów.
Jakie formalności są wymagane podczas przeprowadzania kasacji samochodu?
Kasacja samochodu powinna być przeprowadzona w legalnie działającej stacji demontażu, która ma pozwolenie na prowadzenie działalności. Po znalezieniu odpowiedniej firmy należy wypełnić wszelkie formalności. Ważne jest, aby wówczas przygotować najważniejsze dokumenty, takie jak:
- dowód osobisty,
- dowód rejestracyjny,
- tablice rejestracyjne.
Niekiedy konieczne jest też okazanie umowy kupna-sprzedaży, która potwierdza zawartą transakcję. Następnie należy uzyskać zaświadczenie od stacji demontażu o przeprowadzeniu kasacji pojazdu. Ostatnim ważnym etapem jest wyrejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji, co należy wykonać w ciągu 30 dni od demontażu.
Jak przebiega proces kasacji samochodu i jakie są tego zalety?
Proces kasacji samochodu rozpoczyna się od demontażu i segregacji poszczególnych elementów pojazdu. Następnie niektóre części samochodu zostają przetworzone na surowce wtórne, takie jak metal, czy tworzywa sztuczne. Co ciekawe, w trakcie recyklingu nie wytwarzają się toksyczne substancje. Dlatego też czynność ta przyczynia się nie tylko do ochrony środowiska, ale też do zmniejszenia ilości generowanych odpadów. Warto też pamiętać o tym, że po zakończeniu kasacji samochodu należy też powiadomić o tym swojego ubezpieczyciela.