Jakie metale kolorowe można oddać na złom?
Metale kolorowe to grupa metali innych niż żelazo i stopów metali, które nie zawierają żelaza. Wykazują różne właściwości chemiczne, fizyczne i technologiczne, dlatego stosuje się je w wielu różnych dziedzinach. Oddawanie do skupu produktów, które zawierają w sobie metale nieżelazne w określonych ilościach, jest sposobem na ochronę środowiska oraz dodatkową formą zarobku.
Aluminium
Aluminium to glin o czystości technicznej, który zawiera różne ilości zanieczyszczeń. Jest to metal lekki i wytrzymały. Charakteryzuje się trzy razy mniejszą gęstość niż stal. Aluminium stosuje się w bardzo wielu branżach. Wytwarza się z niego puszki, kapsle do butelek blachy do pieczenia, aerozole, profile okienne, rusztowania, rynny, okapy, żaluzje, kontenery, skrzynie wywrotek itp. Części samochodowe i elementy sprzętów AGD wykonuje się z aluminium stopionym z magnezem. Natomiast felgi wyrabia się z glinu połączonego z krzemem. Szacuje się, że 75% wyprodukowanego aluminium wciąż jest w użyciu. Przetopienie takiego złomu zużywa do 95% mniej energii niż produkcja aluminium pierwotnego i nie wpływa na pogorszenie właściwości.
Miedź
Innym metalem kolorowym, który w procesie recyklingu odzyskuje się w 100% ilości bez strat jakości, jest miedź. Według szacunków 80% wydobytej miedzi pozostaje w użyciu, co oznacza, że jej recykling z roku na rok będzie się zwiększał. Najwięcej stosuje się jej do produkcji przewodów elektrycznych oraz elementów takich jak transformatory, cewki, elektromagnesy, układy scalone, obwody drukowane. Miedź jest także używana do pokryć dachów i instalacji wodociągowych oraz elementów maszyn przemysłowych.
Brąz
Miedź stosuje się do wytapiania popularnych stopów. Połączenie z cyną lub innymi metalami daje brązy – metale odporne na korozję i wysoką temperaturę o dobrych właściwościach przeciwciernych. Pod względem wyrobów hutniczych brązy dzieli się na dwa rodzaje. Blach, taśm, prętów, drutów i rur używa się do obróbki plastycznej, natomiast z brązów odlewniczych wytwarza się sztaby i kęsy do kolejnego zastosowania. Ich wysoka cena wpływa na to, że nie są tak często stosowane jak miedź. Można je spotkać np. w formie śrub, węży, sprężyn, łożysk, elementów ślizgowych, tulejek, panewek i innych przedmiotów używanych przede wszystkim w budowie maszyn przemysłowych.
Mosiądz
Stopami miedzi, które w 40% składają się z cynku, są mosiądze - ciągliwe, odporne na korozję i łatwe w obróbce. Używa się ich w przemyśle maszynowym, samochodowym, elektrotechnicznym, chemicznym i precyzyjnym. Ten rodzaj metalu używany jest m.in. do produkcji elementów armatury wodnej, a także osprzętu statków, które mają kontakt ze słoną wodą. W codziennym zastosowaniu mosiądz można znaleźć w okuciach, odważnikach, klamkach, świecznikach, medalach, pucharach, monetach, kłódkach, łuskach amunicji oraz w instrumentach muzycznych.
Cynk
Cynk jest przede wszystkim używany do pokrywania blach stalowych w celu nadania odporności na korozję. Złom przeważnie występuje w postaci blach, prętów, ażurów, odpadów produkcyjnych, rynien czy pokryć dachowych. Ten metal nieżelazny jest składnikiem wielu stopów. Jego odzyskanie jest znacznie niższe niż w przypadku innych metali kolorowych, ponieważ cynku zużytego do produkcji związków chemicznych oraz cynkowania wyrobów stalowych nie można odzyskać w sposób bezpośredni.
Ołów
Metal ten można znaleźć m.in. w bateriach, akumulatorach kwasowo-ołowiowych i aparatach rentgenowskich. Dawniej materiał bardzo popularny, obecnie rzadko używany ze względu na szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Odpady można podzielić na złom akumulatorowy, złom ołowiu czystego, złom stopów ołowiu, odpady i zgary pochodzące z rafinacji oraz odpady powstające podczas przetopu koncentratów miedzi. Około 80% ołowiu wydobywanego na świecie wykorzystuje się do produkcji baterii i akumulatorów. 95% tych wyrobów poddaje się recyklingowi, co wpływa na to, że jest to jeden z najwyższych wskaźników recyklingu spośród wszystkich materiałów.