Dlaczego nie należy samodzielnie demontować samochodu?
Kiedy nasz samochód przestanie już - chociażby w naszych oczach - spełniać swoją rolę albo też z różnych powodów nie jest już dopuszczony do ruchu, stajemy przed dylematem co z nim dalej zrobić. Właściwie są sytuacje, gdy jest to tylko pozorny dylemat, ponieważ dobrze wiemy, że często taki pojazd powinien być poddany kasacji. Jednak możemy zacząć sobie myśleć, że bardziej dla nas opłacalne może być systematyczne demontowanie naszego samochodu i być może sprzedawanie jego pojedynczych elementów. Czy jednak na pewno jest to dobry pomysł? W dzisiejszym artykule chcemy zwrócić uwagę na to, dlaczego nie należy samodzielnie demontować samochodu i co może nam za to grozić. Sprawdźmy to!
Samodzielny demontaż samochodu – aspekt prawny
Zacznijmy może najpierw od spojrzenia na omawianą sprawę z punktu widzenia prawa. Otóż, już na tym etapie możemy powiedzieć, że samodzielny demontaż pojazdu nie jest zgodny z przepisami i może podlegać naprawdę wysokim karom. Przede wszystkim wynika to z faktu, że jeśli pojazd nie został w legalny sposób zezłomowany, czyli innymi słowy poddany kasacji, cały czas należy opłacać za niego obowiązkową składkę OC. Do tego nie uda nam się wyrejestrować pojazdu, który oficjalnie nie został zbyty albo skasowany. Często także pozostawienie takiego pojazdu, który w pewnym momencie zaczyna być traktowany jako wrak, na dłuższy okres, również może spowodować interwencję policji albo straży miejskiej. Zatem jeśli wspomniana pokusa samodzielnego rozebrania pojazdu pojawi się u nas, warto zastanowić się czy na pewno jest to dobry pomysł i przeanalizować, co możemy zyskać, a ile stracić.
Samodzielny demontaż samochodu – aspekt ekologiczny
Druga ważna sprawa dotycząca próby samodzielnego rozbierania swojego starego pojazdu nierozerwalnie związana jest z ekologią. Jak to rozmieć? Musimy pamiętać, że wrak pojazdu, który będziemy przetrzymywać na swoim placu, jest w pewnym sensie bombą ekologiczną. Inaczej mówiąc, musimy mieć świadomość tego, że taki pojazd to nic innego jak niezabezpieczone nagromadzenie dużej ilości substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Większości płynów, które znajdują się w pojazdach, nie można po prostu wylać do kanalizacji. Trzeba je zutylizować i to zachowując odpowiednie środki bezpieczeństwa. Prawdą jest też to, że nie wszystkie elementy rozbieranych samodzielnie pojazdów uda się spieniężyć. Niestety, często pozostałości rozebranych aut lądują potem w lasach czy na polach albo zostają porzucone na jakichś mało uczęszczanych parkingach czy ulicach. I tutaj znowu polecamy zadać sobie to pytanie: czy warto dla niewielkiej sumy pieniędzy robić takie rzeczy?
Kto może legalnie zezłomować pojazd?
Zastanówmy się zatem kto może demontować - czy też złomować - pojazdy. Ustaliliśmy już, że nie możemy zrobić tego sami, ale czy to bez różnicy, gdzie zezłomujemy swój samochód? Okazuje się, że nie. Legalnej kasacji pojazdów mogą dokonywać jedynie przedsiębiorstwa mające do tego uprawnienia i spełniające wymogi pozwalające na taką rozbiórkę i utylizację niebezpiecznych materiałów. To bardzo ważne, ponieważ jedynie takie firmy są w stanie wystawić nam odpowiednie dokumenty potwierdzające zezłomowanie pojazdu zgodnie z przepisami. Taka dokumentacja będzie nam potrzebna zarówno do wyrejestrowania pojazdu, jak i do rezygnacji z ubezpieczenia OC oraz zwrotu nadpłaty tegoż ubezpieczenia. Do tego warto wspomnieć, że za oddanie pojazdu do zezłomowania otrzymamy również pewną kwotę pieniędzy zależną od wagi konkretnego samochodu.
Widzimy więc chyba dość jasno, że samodzielny demontaż pojazdu nie jest dobrą decyzją. Narażamy się na konsekwencje prawne, szkodzimy środowisku, a wszystko to licząc na dość niepewne transakcje. Z drugiej strony, oddając pojazd do profesjonalnej firmy zajmującej się kasacją pojazdów szybko rozwiązujemy problem, a przy tym robimy to całkowicie legalnie i jeszcze dostajemy do tego pewną sumę pieniędzy. Oczywiście, każdy sam musi podjąć decyzję co zrobić w tym temacie, jednak warto dobrze przeanalizować, co tak naprawdę nam się opłaca.